Friday, May 6, 2011

William Anderson

Air Vice-Marshal William Hopton (Bill) Anderson CBE, DFC (30 December 1891 – 30 December 1975) was a senior commander in the Royal Australian Air Force (RAAF). He flew with the Australian Flying Corps in World War I, before joining the fledgling RAAF in 1921. Between the wars he held posts on the Australian Air Board. In 1940 Anderson acted as Chief of the Air Staff between the resignation of Air Vice Marshal Stanley Goble in January and the arrival of Air Chief Marshal Sir Charles Burnett (RAF) the following month. He retired in 1946.

Anderson was Air Member for Supply when on 9 January 1940 he was appointed acting Chief of the Air Staff, following the resignation of Air Vice Marshal Stanley Goble. He remained in the position until 10 February 1940, when Air Chief Marshal Sir Charles Burnett, seconded from the Royal Air Force, arrived to take over. Anderson became Air Officer Commanding RAAF Central Area, covering most of New South Wales, on its formation in mid–1940, and remained at this post until the following year. Promoted acting air vice marshal in September 1941, he commanded RAAF Eastern Area in 1942–43.

Between November 1943 and October 1944, Anderson again held the position of Air Member for Personnel, before he was made the inaugural Commandant of the RAAF Staff School at Mount Martha, Victoria. He continued in this role until being forcibly retired, along with a number of other senior Air Force officers, in April 1946. Following his discharge from the RAAF, Bill Anderson lived in East Melbourne, Victoria. He remained a bachelor and shared a house with his sister, who was also unmarried. He died in 1975

No comments: